Ako sa zbaviť trémy
Tréma je v našom živote bežná. Máme trému z verejného vystúpenia, účinkovania v médiách, prezentácie, keď máme povedať nahlas svoj názor, vystúpiť s príspevkom na porade, počas prijímacieho pohovoru a niekedy nás zasiahne aj v súkromí pred dôležitým rozhovorom či rozhodnutím. Dá sa s trémou bojovať alebo sa jej zbaviť? Ponúkame niekoľko tipov.
Tréma sa u každého z nás prejavuje inak. U niekoho sa objaví jeden príznak, u iného je to kombinácia viacerých. Najčastejšie prejavy sú:
- Rozochvený hlas
- Neviete chytiť dych
- Zabudnete obsah vystúpenia
- Vaše odpovede sú sekané, nejasné, príliš stručné
- Používate neprimeranú artikulácia
- Neprimeranú gestikuláciu
- Potia sa vám dlane
- Hovoríte veľmi rýchlo alebo príliš pomaly
Tréma je teda tu, je hmatateľná, rastie každým okamihom. Čo s ňou?
V princípe platí, že každý sa vie popasovať s trémou inak. Neurobíte chybu, ak vyskúšate zopár trikov a sami zistíte, čo na vás platí.
- Zhlboka dýchajte
Je to jednoduché. Nadýchnite sa, ale nie do pľúc. Skúste hlboké dýchanie do brucha. Urobte nádych, výdych, aspoň tri krát. Dýchanie vás uvoľní a zároveň zabezpečí, že budeme mať dostatok vzduchu na to, aby ste mohli v pokoji rozprávať.
- Odreagujte sa pred vysielaním
Nemyslite do poslednej sekundy na vaše vystúpenie. Zbytočne sa ešte viac vystresujete. Urobte si prípravu dopredu, ale tesne pred akciou myslite na niečo príjemné alebo na niečo, čo zamestná vašu hlavu.
- Nájdite si svojho respondenta
Ak vystupujete v televízii alebo prednášate na konferencii a ste v tlaku z toho, že vás pozerá veľa ľudí, zúžte si túto predstavu. Predstavte si, že to hovoríte jednému človeku, v prípade televízie moderátorovi, ak prezentujete, nájdite si svojho poslucháča.
- Vezmite si pomôcku do ruky
Často pri verejných vystúpeniach neviete čo s rukami. Môže vás to znervózniť. Skúste si vziať do ruky napríklad pero alebo niečo, čo je prirodzené v súvislosti s vaším vystúpením. Tento predmet vám poslúži počas vystúpenia ako „barlička“.
- Na začiatku hovorte stručnejšie
Pri tréme sa veľmi často stáva, že máte tzv. dychovú nedostatočnosť. Neviete sa poriadne nadýchnuť, resp. sa nadýchnete len plytko, do pľúc. Vtedy neviete uvoľnene hovoriť, „lapáte“ po dychu. Ak sa vám to stane, začnite stručnejšie. V televízii, rozhlase odpovedzte moderátorovi jednou vetou. Aj pri prezentácii voľte kratšie, jednoduché vety. Alebo si vymyslite nejakú interakciu s publikom, aby ste sa mohli poriadne nadýchnuť. Keď sa upokojíte, dopovedzte, čo ste mali pripravené.
- Dôkladne sa pripravte na vystúpenie
Táto zásada je asi najdôležitejšia. Nikdy nepodceňte prípravu. Ak ste začiatočník, platí to ešte viac. Pokoj môžete zachovať iba vtedy, ak ste si istí, že ste na vaše účinkovanie na 100 percent pripravení.
A na záver ešte jedna rada. Nedajte sa trémou odradiť. Jedine dostatočnou praxou sa trémy môžete zbaviť takmer úplne. Držíme palce pri vašich verejných vystúpeniach.